會計學原理financial-accounting-by-robert-libby第八版-第七章-答案_第1頁
會計學原理financial-accounting-by-robert-libby第八版-第七章-答案_第2頁
會計學原理financial-accounting-by-robert-libby第八版-第七章-答案_第3頁
會計學原理financial-accounting-by-robert-libby第八版-第七章-答案_第4頁
會計學原理financial-accounting-by-robert-libby第八版-第七章-答案_第5頁
已閱讀5頁,還剩114頁未讀 繼續免費閱讀

下載本文檔

版權說明:本文檔由用戶提供并上傳,收益歸屬內容提供方,若內容存在侵權,請進行舉報或認領

文檔簡介

Chapter07-ReportingandInterpretingCostofGoodsSoldandInventory

Chapter7

ReportingandInterpretingCostofGoodsSoldandInventory

ANSWERSTOQUESTIONS

1.Inventoryoftenisoneofthelargestamountslistedunderassetsonthebalancesheetwhichmeansthatitrepresentsasignificantamountoftheresourcesavailabletothebusiness.Theinventorymaybeexcessiveinamount,whichisaneedlesswasteofresources;alternativelyitmaybetoolow,whichmayresultinlostsales.Therefore,forinternalusersinventorycontrolisveryimportant.Ontheincomestatement,inventoryexertsadirectimpactontheamountofincome.Therefore,statementusersareinterestedparticularlyintheamountofthiseffectandthewayinwhichinventoryismeasured.Becauseofitsimpactonboththebalancesheetandtheincomestatement,itisofparticularinteresttoallstatementusers.

2.Fundamentally,inventoryshouldincludethoseitems,andonlythoseitems,legallyownedbythebusiness.Thatis,inventoryshouldincludeallgoodsthatthecompanyowns,regardlessoftheirparticularlocationatthetime.

3.Thecostprinciplegovernsthemeasurementoftheendinginventoryamount.Theendinginventoryisdeterminedinunitsandthecostofeachunitisappliedtothatnumber.Underthecostprinciple,theunitcostisthesumofallcostsincurredinobtainingoneunitoftheinventoryiteminitspresentstate.

4.Goodsavailableforsaleisthesumofthebeginninginventoryandtheamountofgoodspurchasedduringtheperiod.Costofgoodssoldistheamountofgoodsavailableforsalelesstheendinginventory.

5.Beginninginventoryisthestockofgoodsonhand(ininventory)atthestartoftheaccountingperiod.Endinginventoryisthestockofgoodsonhand(ininventory)attheendoftheaccountingperiod.Theendinginventoryofoneperiodautomaticallybecomesthebeginninginventoryofthenextperiod.

6.(a)Averagecost–Thisinventorycostingmethodinaperiodicinventorysystemisbasedonaweighted-averagecostfortheentireperiod.Attheendoftheaccountingperiodtheaveragecostiscomputedbydividingthegoodsavailableforsaleinunitsintothecostofgoodsavailableforsaleindollars.Thecomputedunitcostthenisusedtodeterminethecostofgoodssoldfortheperiodbymultiplyingtheunitssoldbythisaverageunit

7-1

FinancialAccounting,8/e

?2023byMcGraw-HillGlobalEducationHoldings,LLC.Thisisproprietarymaterialsolelyforauthorizedinstructoruse.Notauthorizedforsaleordistributioninanymanner.Thisdocumentmaynotbecopied,scanned,duplicated,forwarded,distributed,orpostedonawebsite,inwholeorpart.

Chapter07-ReportingandInterpretingCostofGoodsSoldandInventory

cost.Similarly,theendinginventoryfortheperiodisdeterminedbymultiplyingthisaverageunitcostbythenumberofunitsonhand.

(b)FIFO–Thisinventorycostingmethodviewsthefirstunitspurchasedasthe

firstunitssold.Underthismethodcostofgoodssoldiscostedattheoldestunitcosts,andtheendinginventoryiscostedatthenewestunitcosts.

(c)LIFO–Thisinventorycostingmethodassumesthatthelastunitspurchasedarethefirstunitssold.Underthismethodcostofgoodssoldiscostedatthenewestunitcostsandtheendinginventoryiscostedattheoldestunitcosts.

(d)Specificidentification–Thisinventorycostingmethodrequiresthateachiteminthebeginninginventoryandeachitempurchasedduringtheperiodbeidentifiedspecificallysothatitsunitcostcanbedeterminedbyidentifyingthespecificitemsold.Thismethodusuallyrequiresthateachitembemarked,oftenwithacodethatindicatesitscost.Whenitissold,thatunitcostisthecostofgoodssoldamount.Itoftenischaracterizedasapick-and-choosemethod.Whentheendinginventoryistaken,thespecificitemsonhand,valuedatthecostindicatedoneachofthem,istheendinginventoryamount.

7.Thespecificidentificationmethodofinventorycostingissubjecttomanipulation.Manipulationispossiblebecauseonecan,atthetimeofeachsale,select(pickandchoose)fromtheshelftheitemthathasthehighestorthelowest(orsomeother)unitcostwithnoparticularrationaleforthechoice.Therationalemaybethatitisdesiredtoinfluence,byarbitrarychoice,boththeamountofincomeandtheamountofendinginventorytobereportedonthefinancialstatements.Toillustrate,assumeitemAisstockedandthreeareontheshelf.Onecost$100;thesecondonecost$115;andthethirdcost$125.Nowassumethatoneunitissoldfor$200.Ifitisassumedarbitrarilythatthefirstunitissold,thegrossprofitwillbe$100;ifthesecondunitisselected,thegrossprofitwillbe$85;oralternatively,ifthethirdunitisselected,thegrossprofitwillbe$75.Thus,theamountofgrossprofit(andincome)willvarysignificantlydependinguponwhichoneofthethreeisselectedarbitrarilyfromtheshelfforthisparticularsale.Thisassumesthatallthreeitemsareidenticalineveryrespectexceptfortheirunitcosts.Ofcourse,theselectionofadifferentunitcost,inthiscase,alsowillinfluencetheendinginventoryforthetworemainingitems.

8.LIFOandFIFOhaveoppositeeffectsontheinventoryamountreportedunderassetsonthebalancesheet.Theendinginventoryisbaseduponeithertheoldestunitcostorthenewestunitcost,dependinguponwhichmethodisused.UnderFIFO,theendinginventoryiscostedatthenewestunitcosts,andunderLIFO,theendinginventoryiscostedattheoldestunitcosts.Therefore,whenpricesarerising,theendinginventoryreportedonthebalancesheetwillbehigherunderFIFOthanunderLIFO.Conversely,whenpricesarefallingthe

7-2SolutionsManual

?2023byMcGraw-HillGlobalEducationHoldings,LLC.Thisisproprietarymaterialsolelyforauthorizedinstructoruse.Notauthorizedforsaleordistributioninanymanner.Thisdocumentmaynotbecopied,scanned,duplicated,forwarded,distributed,orpostedonawebsite,inwholeorpart.

Chapter07-ReportingandInterpretingCostofGoodsSoldandInventory

endinginventoryonthebalancesheetwillbehigherunderLIFOthanunder

FIFO.

9.LIFOversusFIFOwillaffecttheincomestatementintwoways:(1)theamountofcostofgoodssoldand(2)income.Whenthepricesarerising,FIFOwillgivealowercostofgoodssoldamountandhenceahigherincomeamountthanwillLIFO.Incontrast,whenpricesarefalling,FIFOwillgiveahighercostofgoodssoldamountand,asaresult,alowerincomeamount.

10.Whenpricesarerising,LIFOcausesalowertaxableincomethandoesFIFO.Therefore,whenpricesarerising,incometaxislessunderLIFOthanFIFO.Alowertaxbillsavescash(reducescashoutflowforincometax).ThetotalamountofcashsavedisthedifferencebetweenLIFOandFIFOinventoryamountsmultipliedbytheincometaxrate.

11.LCMisappliedwhenmarket(definedascurrentreplacementcost)islowerthanthecostofunitsonhand.Theendinginventoryisvaluedatmarket(lower),which(a)reducesnetincomeand(b)reducestheinventoryamountreportedonthebalancesheet.TheeffectofapplyingLCMistoincludetheholdinglossontheincomestatement(asapartofCGS)intheperiodinwhichthereplacementcostdropsbelowcostratherthanintheperiodofactualsale.

12.Whenaperpetualinventorysystemisused,theunitcostmustbeknownforeachitemsoldatthedateofeachsalebecauseatthattimetwothingshappen:(a)theunitssoldandtheircostsareremovedfromtheperpetualinventoryrecordandthenewinventorybalanceisdetermined;(b)thecostofgoodssoldisdeterminedfromtheperpetualinventoryrecordandanentryintheaccountsismadeasadebittoCostofGoodsSoldandacredittoInventory.Incontrast,whenaperiodicinventorysystemisusedtheunitcostneednotbeknownatthedateofeachsale.Infact,theperiodicsystemisdesignedsothatcostofgoodssoldforeachsaleisnotknownatthetimeofsale.Attheendoftheperiod,undertheperiodicinventorysystem,costofgoodssoldisdeterminedbyaddingthebeginninginventorytothetotalgoodspurchasedfortheperiodandsubtractingfromthattotaltheendinginventoryamount.Theendinginventoryamountisdeterminedbymeansofaphysicalinventorycountofthegoodsremainingonhandandwiththeunitsvaluedonaunitcostbasisinaccordancewiththecostprinciple(byapplyinganappropriateinventorycostingmethod).

ANSWERSTOMULTIPLECHOICE

1.c)

2.

d)

3.

a)

4.

a)

5.c)

6.c)

7.

a)

8.

c)

9.

c)

10.a)

7-3

FinancialAccounting,8/e

?2023byMcGraw-HillGlobalEducationHoldings,LLC.Thisisproprietarymaterialsolelyforauthorizedinstructoruse.Notauthorizedforsaleordistributioninanymanner.Thisdocumentmaynotbecopied,scanned,duplicated,forwarded,distributed,orpostedonawebsite,inwholeorpart.

Chapter07-ReportingandInterpretingCostofGoodsSoldandInventory

Authors'RecommendedSolutionTime

(Timeinminutes)

Mini-exercises

Exercises

Problems

Alternate

Problems

CasesandProjects

No.

Time

No.

Time

No.

Time

No.

Time

No.

Time

1

2

3

4

5

6

7

8

9

5

5

5

10

5

5

5

5

10

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

15

20

20

10

15

15

30

30

30

30

15

20

15

20

20

20

20

20

15

20

25

25

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

30

30

40

40

45

50

40

40

35

20

1

2

3

4

30

40

35

40

1

2

3

4

5

6

7

8

20

20

20

20

40

20

30

*

ContinuingCase

1

30

*Duetothenatureofthesecasesandprojects,itisverydifficulttoestimatetheamountoftimestudentswillneedtocompletetheassignment.Aswithanyopen-endedproject,itispossibleforstudentstodevotealargeamountoftimetotheseassignments.Whilestudentsoftenbenefitfromtheextraeffort,wefindthatsomebecomefrustratedbytheperceiveddifficultyofthetask.Youcanreducestudentfrustrationandanxietybymakingyourexpectationsclear.Forexample,whenourgoalistosharpenresearchskills,wedevoteclasstimetodiscussingresearchstrategies.Whenwewantthestudentstofocusonarealaccountingissue,weoffersuggestionsaboutpossiblecompaniesorindustries.

7-4

SolutionsManual

?2023byMcGraw-HillGlobalEducationHoldings,LLC.Thisisproprietarymaterialsolelyforauthorizedinstructoruse.Notauthorizedforsaleordistributioninanymanner.Thisdocumentmaynotbecopied,scanned,duplicated,forwarded,distributed,orpostedonawebsite,inwholeorpart.

X

X

Chapter07-ReportingandInterpretingCostofGoodsSoldandInventory

MINI-EXERCISES

M7–1.

TypeofInventory

Workinprocess

Finishedgoods

Merchandise

Rawmaterials

TypeofBusiness

Manufacturing

X

Merchandising

X

M7–2.

Torecordthepurchaseof90newshirtsinaccordancewiththecostprinciple(perpetualinventorysystem):

Inventory(+A)...............................................................

Cash(A)...........................................................

2,150

2,150

Cost:$1,800+$185+$165=$2,150.

The$108interestexpenseisnotapropercostofthemerchandise;itisrecordedasprepaidinterestexpenseandlaterasinterestexpense.

M7–3.

a.Wagesoffactoryworkers

b.Costsofrawmaterialspurchased

c.Salessalaries

d.Heat,light,andpowerforthefactorybuilding

e.Heat,light,andpowerfortheheadquartersofficebuilding

(1)Partof

inventory

X

X

X

(2)Expenseasincurred

X

X

7-5

FinancialAccounting,8/e

?2023byMcGraw-HillGlobalEducationHoldings,LLC.Thisisproprietarymaterialsolelyforauthorizedinstructoruse.Notauthorizedforsaleordistributioninanymanner.Thisdocumentmaynotbecopied,scanned,duplicated,forwarded,distributed,orpostedonawebsite,inwholeorpart.

Chapter07-ReportingandInterpretingCostofGoodsSoldandInventory

M7–4.

Computation:Simplyrearrangethebasicinventorymodel(BI+P–EI=CGS):

Costofgoodssold..................................................

+Endinginventory.................................................

–Beginninginventory................................................

Purchases..............................................................

$11,042million

2,916million

(3,213)million

$10,745million

M7–5.

(a)

(b)

Decliningcosts

Highestnetincome

HighestinventoryRisingcosts

HighestnetincomeHighestinventory

LIFO LIFO

FIFO FIFO

M7–6.

LIFOisoftenselectedwhencostsarerisingbecauseitreducesthecompany’staxliabilitywhichincreasescashandbenefitsshareholders.However,italsoreducesreportednetincome.

M7–7.

QuantityCostperReplacementLowerofCostReportedon

ItemCostperItemorMarketBalanceSheet

ItemA

ItemB

Total

M7–8.

+(a) NE(b) +(c)

7-6

70

30

$110

60

$100

85

$10060

70x$100=$7,000

30x$60=$1,800$8,800

Partsinventorydelivereddailybysuppliersinsteadofweekly.Extendpaymentsforinventorypurchasesfrom15daysto30days.Shortenproductionprocessfrom10daysto8days.

SolutionsManual

?2023byMcGraw-HillGlobalEducationHoldings,LLC.Thisisproprietarymaterialsolelyforauthorizedinstructoruse.Notauthorizedforsaleordistributioninanymanner.Thisdocumentmaynotbecopied,scanned,duplicated,forwarded,distributed,orpostedonawebsite,inwholeorpart.

Chapter07-ReportingandInterpretingCostofGoodsSoldandInventory

M7–9.

Understatementofthe2023endinginventoryby$50,000caused2023pretaxincometobeunderstatedand2023pretaxincometobeoverstatedbythesameamount.Overstatementofthe2023endinginventorywouldhavetheoppositeeffect;thatis,2023pretaxincomewouldbeoverstatedby$50,000and2023pretaxincomeunderstatedby$50,000.Totalpretaxincomeforthetwoyearscombinedwouldbecorrect.

7-7

FinancialAccounting,8/e

?2023byMcGraw-HillGlobalEducationHoldings,LLC.Thisisproprietarymaterialsolelyforauthorizedinstructoruse.Notauthorizedforsaleordistributioninanymanner.Thisdocumentmaynotbecopied,scanned,duplicated,forwarded,distributed,orpostedonawebsite,inwholeorpart.

CaseC

a

b

c

d

Chapter07-ReportingandInterpretingCostofGoodsSoldandInventory

EXERCISES

E7–1

ItemAmountExplanation

Endinginventory(physicalcounton$34,500Perphysicalinventory.

December31,2023)

.

Goodspurchasedandintransit

Goodspurchasedandintransit,F.O.B.shippingpoint,areownedbythepurchaser.

Samplesheldbyacustomerontrialarestillownedbythevendor;nosaleortransferofownershiphasoccurred.

Goodsshippedtocustomers,

+700

Samplesoutontrialtocustomer

.

+1,800

.

Goodsintransittocustomer

F.O.B.shippingpoint,areownedbythecustomerbecauseownershippassedwhentheyweredeliveredtothetransportationcompany.Theinventorycorrectlyexcludedtheseitems.

.

+1,500

Goodssoldandintransit

destination,areownedbytheseller untiltheyreachdestination.

Goodssoldandintransit,F.O.B.

Correctinventory,December31,2023$38,500

E7–2.

(Italicsformissingamountsonly.)

CaseA

CaseB

Netsalesrevenue...........

Beginninginventory........

Purchases..................

Goodsavailableforsale.

Endinginventory.............

Costofgoodssold..........

Grossprofit..................

Expenses..................

Pretaxincome.................

7-8

$7,500$4,800

$5,000

$11,200$7,000$4,000

4,5008,0509,500

15,70015,05013,500

9,00011,0509,300

6,7004,000

4,200

800

300

800

1,000

800

700

$500$(200)$100

SolutionsManual

?2023byMcGraw-HillGlobalEducationHoldings,LLC.Thisisproprietarymaterialsolelyforauthorizedinstructoruse.Notauthorizedforsaleordistributioninanymanner.Thisdocumentmaynotbecopied,scanned,duplicated,forwarded,distributed,orpostedonawebsite,inwholeorpart.

Chapter07-ReportingandInterpretingCostofGoodsSoldandInventory

E7–3.

(Italicsandboldformissingamountsonly.)

Case

SalesRevenue

Beg.Inven-

tory

Pur-

chases

Total

Avail-

able

EndingInventory

Costof

GoodsSold

GrossProfit

Ex-

penses

Pretax

Income

or(Loss)

A

B

C

D

E

$650

1,100

600

800

1,000

$100

200

150

150

200

$700

900

350

550

900

$8001,100 500700

1,100

$500

300

300

300

600

$300

800

200

400

500

$350

300

400

400

500

$200

150

100

200

550

$150

150

300

200

(50)

E7–4.

Computations:

Simplyrearrangethecostofgoodssoldequation

BI+P–EI=CGS

P=CGS–BI+EI

Costofgoodssold....................................$1,639,188,000

–Beginninginventory..................................(385,857,000)

+Endinginventory.......................................569,818,000

Purchases.................................................$1,823,149,000

7-9

FinancialAccounting,8/e

?2023byMcGraw-HillGlobalEducationHoldings,LLC.Thisisproprietarymaterialsolelyforauthorizedinstructoruse.Notauthorizedforsaleordistributioninanymanner.Thisdocumentmaynotbecopied,scanned,duplicated,forwarded,distributed,orpostedonawebsite,inwholeorpart.

Chapter07-ReportingandInterpretingCostofGoodsSoldandInventory

E7-5

Costofgoodssold:

Beginninginventory($5).............

Purchases(March21)($6).........

(August1)($8)..........

Goodsavailableforsale...

Endinginventory*........................

Costofgoodssold**.........

Units

2,000

5,000

3,000

10,000

4,000

6,000

FIFO

$10,000

30,000

24,000

64,000

30,000

$34,000

LIFO

$10,000

30,000

24,000

64,000

22,000

$42,000

Average

Cost

$10,000

30,000

24,000

64,000

25,600

$38,400

*Endinginventorycomputations:

FIFO:(3,000units@$8)+(1,000units@$6)=$30,000.

LIFO:(2,000units@$5)+(2,000units@$6)=$22,000.

Average:[(2,000units@$5)+(5,000units@$6)+(3,000units@$8)]=

$64,000÷10,000units=$6.40perunit.

4,000units@$6.40=$25,600.

**Costofgoodssoldcomputations:

FIFO:(2,000units@$5)+(4,000units@$6)=$34,000.

LIFO:(3,000units@$8)+(3,000units@$6)=$42,000.

Average:[(2,000units@$5)+(5,000units@$6)+(3,000units@$8)]=

$64,000÷10,000units=$6.40perunit.

6,000units@$6.40=$38,400.

7-10

SolutionsManual

?2023byMcGraw-HillGlobalEducationHoldings,LLC.Thisisproprietarymaterialsolelyforauthorizedinstructoruse.Notauthorizedforsaleordistributioninanymanner.Thisdocumentmaynotbecopied,scanned,duplicated,forwarded,distributed,orpostedonawebsite,inwholeorpart.

?2023byMcGraw-HillGlobalEducationHoldings,LLC.Thisisproprietarymaterialsolelyforauthorizedinstructoruse.Notauthorizedforsaleordistributioninanymanner.Thisdocumentmaynotbecopied,scanned,duplicated,forwarded,distributed,orpostedonawebsite,inwholeorpart.

Chapter07-ReportingandInterpretingCostofGoodsSoldandInventory

E7–6

Costofgoodssold:

Beginninginventory($5).............

Purchases(March21)($4).........

(August1)($2)..........

Goodsavailableforsale...

Endinginventory*........................

Costofgoodssold............

Units

2,000

6,000

4,000

12,000

3,000

9,000

FIFO

$10,000

24,000

8,000

42,000

6,000

$36,000

LIFO

$10,000

24,000

8,000

42,000

14,000

$28,000

Average

Cost

$10,000

24,000

8,000

42,000

10,500

$31,500

*Endinginventorycomputations:

FIFO:(3,000units@$2)=$6,000.

LIFO:(2,000units@$5)+(1,000units@$4)=$14,000.

Average:[(2,000units@$5)+(6,000units@$4)+(4,000units@$2)]=$42,000÷12,000units=$3.50perunit.

3,000units@$3.50=$10,500.

**Costofgoodssoldcomputations:

FIFO:(2,000units@$5)+(6,000units@$4)+(1,000units@$2)=$36,000.

LIFO:(4,000units@$2)+(5,000units@$4)=$28,000.

Average:[(2,000units@$5)+(6,000units@$4)+(4,000units@$2)]=

$42,000÷12,000units=$3.50perunit.

9,000units@$3.50=$31,500.

7-11

FinancialAccounting,8/e

Chapter07-ReportingandInterpretingCostofGoodsSoldandInventory

E7–7.

Req.1

BROADHEADCOMPANY

IncomeStatement

FortheYearEndedDecember31,2023

CaseA

FIFO

CaseB

LIFO

Salesrevenue1...............................

Costofgoodssold:

Beginninginventory................

Purchases...............................

Goodsavailableforsale2

Endinginventory3...................

Costofgoodssold4.........

Grossprofit..................................

Expenses..................................

Pretaxincome.................................

$27,000 195,000 222,000 125,000

$500,000

97,000 403,000 195,000$208,000

$500,000

$27,000

195,000

222,000

87,000

135,000 365,000 195,000$170,000

Computations:

(1)Sales:(10,000units@$50)=$500,000

(2)Goodsavailableforsale(forbothcases):

Beginninginventory

Purchase,April11,2023

Purchase,June1,2023

Goodsavailableforsale

Units

3,000

9,000

7,000

19,000

UnitCost

$9

10

15

TotalCost

$27,000

90,000

105,000

$222,000

(3)Endinginventory(19,000available–10,000unitssold=9,000units):

CaseA

CaseB

FIFO:

(7,000units@$15=$105,000)+

(2,000units@$10=$20,000)=$125,000.

LIFO:

(3,000units@$9=$27,000)+

(6,000units@$10=$60,000)=$87,000.

7-12

SolutionsManual

?2023byMcGraw-HillGlobalEducationHoldings,LLC.Thisisproprietarymaterialsolelyforauthorizedinstructoruse.Notauthorizedforsaleordistributioninanymanner.Thisdocumentmaynotbecopied,scanned,duplicated,forwarded,distributed,orpostedonawebsite,inwholeorpart.

?2023byMcGraw-HillGlobalEducationHoldings,LLC.Thisisproprietarymaterialsolelyforauthorizedinstructoruse.Notauthorizedforsaleordistributioninanymanner.Thisdocumentmaynotbecopied,scanned,duplicated,forwarded,distributed,orpostedonawebsite,inwholeorpart.

Chapter07-ReportingandInterpretingCostofGoodsSoldandInventory

E7–7.(continued)

Req.1(continued)

(4)Costofgoodssold(10,000unitssold):

CaseA

CaseB

Req.2

FIFO:

(3,000units@$9=$27,000)+

(7,000units@$10=$70,000)=$97,000

LIFO:

(7,000units@$15=$105,000)+

(3,000units@$10=$30,000)=$135,000

ComparisonofAmounts

CaseA

FIFO

CaseB

LIFO

PretaxIncome$208,000$170,000

Difference$38,000

EndingInventory125,00087,000

Difference38,000

Theabovetabulationdemonstratesthatthepretaxincomedifferencebetweenthetwocasesisexactlythesameastheinventorydifference.Differencesininventoryhaveadollar-for-dollareffectonpretaxincome.

Req.3

LIFOmaybepreferredforincometaxpurposesbecauseitreportslesstaxableincome(whenpricesarerising)andhence(a)reducesincometaxand(b)asaresultreducescashoutflowsfortheperiod.

7-13

FinancialAccounting,8/e

?2023byMcGraw-HillGlobalEducationHoldings,LLC.Thisisproprietarymaterialsolelyforauthorizedinstructoruse.Notauthorizedforsaleordistributioninanymanner.Thisdocumentmaynotbecopied,scanned,duplicated,forwarded,distributed,orpostedonawebsite,inwholeorpart.

Chapter07-ReportingandInterpretingCostofGoodsSoldandInventory

E7–8.

Req.1

BECKINC.

IncomeStatement

FortheYearEndedDecember31,2023

CaseA

FIFO

CaseB

LIFO

Salesrevenue1...............................

Costofgoodssold:

Beginninginventory..............

Purchases...............................

Goodsavailableforsale2

Endinginventory3...................

Costofgoodssold4.........

Grossprofit..................................

Expenses..................................

Pretaxincome.................................

$35,000 281,000 316,000 128,000

$704,000

188,000 516,000 500,000$16,000

$704,000

$35,000

281,000

316,000

80,000

236,000 468,000 500,000

$(32,000)

Computations:

(1)Sales:(8,000units@$28)+(16,000units@$30)=$704,000

(2)Goodsavailableforsale(forbothcases):

UnitsUnitCostTotalCost

Beginninginventory

Purchase,March5,2023

Purchase,September19,2023Goodsavailableforsale

7,000

19,000

10,000

36,000

$5

9

11

$35,000

171,000

110,000

$316,000

(3)Endinginventory(36,000available–24,000unitssold=12,000units):

CaseA

CaseB

FIFO:

(10,000units@$11=$110,000)+

(2,000units@$9=$18,000)=$128,000.

LIFO:

(7,000units@$5=$35,000)+

(5,000units@$9=$45,000)=$80,000.

7-14

SolutionsManual

?2023byMcGraw-HillGlobalEducationHoldings,LLC.Thisisproprietarymaterialsolelyforauthorizedinstructoruse.Notauthorizedforsaleordistributioninanymanner.Thisdocumentmaynotbecopied,scanned,duplicated,forwarded,distributed,orpostedonawebsite,inwholeorpart.

Chapter07-ReportingandInterpretingCostofGoodsSoldandInventory

E7–8.(continued)

Req.1(continued)

(4)Costofgoodssold(24,000unitssold):

CaseA

CaseB

FIFO:

(7,000units@$5=$35,000)+

(17,000units@$9=$153,000)=$188,000

LIFO:

(10,000units@$11=$110,000)+

(14,000units@$9=$126,000)=$236,000

Req.2

ComparisonofAmounts

CaseA

FIFO

CaseB

LIFO

PretaxIncome

Difference

$16,000

$(32,000)

$48,000

EndingInventory128,00080,000

Difference48,000

Theabovetabulationdemonstratesthatthepretaxincomedif

溫馨提示

  • 1. 本站所有資源如無特殊說明,都需要本地電腦安裝OFFICE2007和PDF閱讀器。圖紙軟件為CAD,CAXA,PROE,UG,SolidWorks等.壓縮文件請下載最新的WinRAR軟件解壓。
  • 2. 本站的文檔不包含任何第三方提供的附件圖紙等,如果需要附件,請聯系上傳者。文件的所有權益歸上傳用戶所有。
  • 3. 本站RAR壓縮包中若帶圖紙,網頁內容里面會有圖紙預覽,若沒有圖紙預覽就沒有圖紙。
  • 4. 未經權益所有人同意不得將文件中的內容挪作商業或盈利用途。
  • 5. 人人文庫網僅提供信息存儲空間,僅對用戶上傳內容的表現方式做保護處理,對用戶上傳分享的文檔內容本身不做任何修改或編輯,并不能對任何下載內容負責。
  • 6. 下載文件中如有侵權或不適當內容,請與我們聯系,我們立即糾正。
  • 7. 本站不保證下載資源的準確性、安全性和完整性, 同時也不承擔用戶因使用這些下載資源對自己和他人造成任何形式的傷害或損失。

評論

0/150

提交評論