

版權(quán)說明:本文檔由用戶提供并上傳,收益歸屬內(nèi)容提供方,若內(nèi)容存在侵權(quán),請進行舉報或認領(lǐng)
文檔簡介
1、unit,29,shopping,lesson,114教學(xué)設(shè)計lesson 114教學(xué)設(shè)計示例 一、教學(xué)目標 1知識目標 復(fù)習(xí)和食物相關(guān)的詞匯:rice, bread, coke, milk, eggs, potatoes, oranges, pears等。 學(xué)習(xí)句型:how much is the _? how much are the _? thats cheap/expensive. theyre cheap/expensive. 2能力目標 能夠用英語熟練詢問某物的價錢。 3情感目標 教育學(xué)生要禮貌購物。 二、教學(xué)過程 step 1 revision 1 check homework.
2、 2 ask students to contribute pens, books, etc. to the shop on your desk: say what do you have for the shop? help the students to answer, i have a / some ask what things does the shop sell? 3 revise the names of the new food items taught in the last lesson. step 2 presentation talk about the items o
3、n your desk. say this is my shop. it sells pens, books, rulers and things like that. what does it sell? does it sell bread? etc. help the students to answer yes, it does. / no, it doesnt. teach the meaning of sell by gesture or translation. get a student to take charge of the shop and to tell the cl
4、ass what it sells. get students to ask does it sell rice? etc. step 3 practice 1 books closed. on the bb write shop a on the left-hand side and shop b on the right-hand side. tell the students shop a sells books and pens. what else does it sell? get the students to make suitable suggestions, and wri
5、te them on the bb underneath shop a. then say shop b sells apples and meat. what else does it sell? write down students suggestions. (do not erase this list, you will add prices later on in the lesson.) 2 teach this dialogue: a: i want to buy some bread. which shop sells bread? b: (pointing) that sh
6、op over there sells bread. a: can you come with me, please? b: certainly! students practise the dialogue in pairs, adding more words to it if they wish. 3 write a price list for shop b. get the students to make suggestions: e.g.kilo meat y8.60 apples y4.20 teach how much is the meat? its eight yuan
7、sixty fen a kilo. teach how much are the apples? theyre four yuan twenty fen a kilo. get the students to practise in pairs asking questions about the price of pears, bananas and all the other items of food that are listed on the bb. 4 teach how much is the pen? its three yuan. get the students to as
8、k you the price of other classroom objects. 5 teach thats expensive/cheap! and practise the extended dialogue: a: how much is that book? b: its four yuan. a: thats expensive! how much is this one? b: this is one yuan and fifty fen. a: oh, thats cheap! step 4 look and say sb page 62, part 1. tell the
9、 students to look at the price list in the pictures. get the students to work in pairs and ask questions as in the presentation about the price of the food items in the picture. step 5 look, ask and answer 1 sb page 62, part 2. give an example, then get the students to practise in pairs. 2 in small
10、groups have students use the price list and role-play being at the supermarket. they should not write anything down, but use their books to look at the price list only. as the students work, walk around and give help where needed. have several groups volunteer to do their role-play for the class. no
11、te that the dialogue on the left side deals with uncountable nouns and the one on the right side deals with countable nouns. step 6 read and practice sb page 62, part 3. give instructions to the students and make sure they know the goal of this part. use the first dialogue to talk about food like ap
12、ples, oranges, etc. that are countable. use the second dialogue to talk about food that is uncountable. you may demonstrate with a student. now have the class work in pairs. finally, call out several pairs to perform before the whole class. step 7 workbook sb page 144, wb lesson 114, exx. 1-3. since the students have made a survey of a nearby shop or market, they can do ex. 1 in groups. then
溫馨提示
- 1. 本站所有資源如無特殊說明,都需要本地電腦安裝OFFICE2007和PDF閱讀器。圖紙軟件為CAD,CAXA,PROE,UG,SolidWorks等.壓縮文件請下載最新的WinRAR軟件解壓。
- 2. 本站的文檔不包含任何第三方提供的附件圖紙等,如果需要附件,請聯(lián)系上傳者。文件的所有權(quán)益歸上傳用戶所有。
- 3. 本站RAR壓縮包中若帶圖紙,網(wǎng)頁內(nèi)容里面會有圖紙預(yù)覽,若沒有圖紙預(yù)覽就沒有圖紙。
- 4. 未經(jīng)權(quán)益所有人同意不得將文件中的內(nèi)容挪作商業(yè)或盈利用途。
- 5. 人人文庫網(wǎng)僅提供信息存儲空間,僅對用戶上傳內(nèi)容的表現(xiàn)方式做保護處理,對用戶上傳分享的文檔內(nèi)容本身不做任何修改或編輯,并不能對任何下載內(nèi)容負責(zé)。
- 6. 下載文件中如有侵權(quán)或不適當(dāng)內(nèi)容,請與我們聯(lián)系,我們立即糾正。
- 7. 本站不保證下載資源的準確性、安全性和完整性, 同時也不承擔(dān)用戶因使用這些下載資源對自己和他人造成任何形式的傷害或損失。
最新文檔
- 實驗室安全教育
- 防交通事故安全教育
- 麻醉護理進修心得體會
- 旅行社門市接待流程設(shè)計
- 贈送餐飲合同協(xié)議
- 砌室內(nèi)墻包工合同協(xié)議
- 授權(quán)法人合同協(xié)議
- 種子魚藥銷售合同協(xié)議
- 工程水泥配送合同協(xié)議
- 礦山合作開發(fā)協(xié)議合同書
- 啤酒采購合同協(xié)議書模板
- 中醫(yī)把脈入門培訓(xùn)課件
- 高血糖癥的急救與護理
- 成人失禁性皮炎的預(yù)防與護理
- 技術(shù)信息收集與分析方法考核試卷
- 義務(wù)教育數(shù)學(xué)課程標準(2024年版)
- 三年級下冊面積單位換算練習(xí)100道及答案
- DBJ41-T 137-2014 防滲墻質(zhì)量無損檢測技術(shù)規(guī)程-(高清版)
- 2017版通信工程概預(yù)算定額庫
- 工程安全質(zhì)量問題罰款通知單
- 幼兒園其他形式的教育活動課件
評論
0/150
提交評論